Királydaróc (románul Craidorolț) falu és községközpont, amely Romániában, Szatmár megyében, található. A Drauc sólyom jelentéssel biró szó változott át az idők során magyarosan Darócz alakra.
Földrajzi betájolás:
Szatmár megyében, Nagymajténytól keletre, a Kraszna partján fekvő település.
Az Árpád-kori település neve már 1217-ben van említve Solymos néven, mint a királyi sólymárok birtoka és faluja.
Solymos a tatárjáráskor elpusztult, és területét 1262-ben V. István király Aladár ispánnak adta. Ekkor terra Draucariorum Regiorum alakban van jegyezve az oklevelekben.
A 14. században a település birtokosai a Várday és a Daróczy családok voltak.
1385-ben Daróczy Tibold és Kis Várday Domokos Csáky Istvánnak örökáron eladták a települést , aki 1396-ban királyi adományt kap érte. 1489-ben Csáky Benedektől, Darócz negyedrészét, s egy bizonyos malmot Drágfi Bertalan kapta meg.A Drágfiak a bélteki uradalomhoz csatolták a maguk részét, és újabb birtokokat is szereztek benne. A Drágfy család 1555-ben kihalt, és birtokai a királyi kamarára szálltak rá.A 16. század végétől a 17. század végéig a Daróczi uradalmat, melyhez 1634-ben többek között Darócz és rajta kívül még kilenc település is tartozott, a Szatmári vár birtokaihoz csatolták.
1580-ban Szentmártonyi Farkas Pál kapott benne két nemestelket. A települést ekkor Nagydarócznak is írták.
1585-ben Vörös János és Lukács új királyi adományt kap a régi birtokaikra. Valamint 1638-ban Debreczenyi Tamás is birtokosa volt a településnek.
Daróczot a szatmári béke után Károlyi Sándor kapta meg, s birtokában is maradt a 18. század végéig.A gróf Károlyi család mellett volt még itt birtoka Szilágyi, Veres, Fekete, Kiss, Kengyel családoknak is.
Az 1900-as évek elején a gróf Károlyi család, gróf Dégenfeld Sándor és Gerzon Kázmér volt a nagyobb birtokosa.
Szaklyán ami elpusztult település is Darócz határában feküdt egykor.1469-ben mikor a település ura a Csáky család volt, Zsáklyán alakban említették az oklevelek, azonban később nyoma veszett, valószínűleg a török időkben pusztult el.
Népességége, a 2011-es adatok szerint 1063 fő, amiből a magyar lakosság 422 főre esik.
Királydaróc, Református iskola
Királydaróc hajdani református iskolája 1860-ban épült. Ebben az iskolában folyt a gyermekek tanítása 1940-ig, amikor lebontották a régi épületet és helyette egy ma látható iskolát építette fel a református egyház.
Királydaróc, Katolikus iskola
Királydarócón már 1779-től folyt katolikus oktatás. Az iskola 1833-ban épült és 1873-ban 103 diák, tanult benne.1903-ig csupán egy tanító és a nagyobb osztályokban lévő okosabb diákok fogalalkoztak a gyerekekkel.
Szatmár megyében szintén ismeretlenek a többezres magyar lakosú szórványtelepülések, inkább Vámfalu, Erdőd és Királydaróc emelhetők ki stabil oktatási intézményeikkel.
Királydaróci magyar népi táncok:
a Szatmár megyei napokon tekinthető meg
Református templom – A 16. században épült.
Királydaróc temploma a XVI. században katólikusnak épült, ami a reformáció térhódításakor reformátussá lett.A korai gótika jellegzetes épülete volt, ám a sok átépítés és renoválás során, ennek szinte minden nyoma eltűnt. 1661-ben a tatárok felgyújtották és 80 éven át fedél nélkül állt. 1778-ban még fatornya volt. Mai formáját 1869-ben kapta, amikor lebontották és új, 30 m magas tornyot építettek, helyette. Orgonáját 1935-ben Szeidl Ferenc készítette.
Római katolikus templom – 1828-ban épült.
Királydaróc első katolikus temploma a XVI. században épült, ami mint már említett térhodítások során reformátussá lett. A katolikus plébánia 1795-ben jelent meg. A templomot 1826-ban kezdték el építeni és 1831 őszére végeztek a munkálatokkal.Két évvel később már orgonája is volt. 1857-ben építették fel mellékoltárát. A főoltáron Szent István szobra látható.
Görögkatolikus templom a 18. században épült.
Dr. VIK JÁNOS
Beszolgáló lelkész: Módi Attila
A katolikus iskoláról: A grófi feljegyzések értelmében Királydarócón már 1779-től folyt katolikus oktatás. Az iskola 1833-ban épült és 1873-ban 103 diák, tanult benne.1903-ig csupán egy tanító és a nagyobb osztályokban lévő okosabb diákok fogalalkoztak a gyerekekkel. Az államosítás után az épületben kulturház, jelenleg pdig diszkó és bár múködik benne. A katolikus egyház harcol az ingatlan visszaszerzéséért.
Jelenlegi polgármester: Balogh Daniel
Cím:
Fő út, 106. szám, postakód: 447105, Királydaróc, Szatmár megye
Telefonszám
Grace And Mercy Over Transylvania Alapítvány:
Nyilvántartás száma: 24/06/2015
Cím: Királydaróc, 130. szám.
Telefonszám: 0755-769 887
Legközelebbi szállások:
22 km-re,Camino Villa: Szatmárnémeti (Satu Mare), Arinului utca 3. szám
24 km-re, Szatmárnémeti City Hotel: Szatmárnémeti (Satu Mare), Bdul Vasile Lucaciu utca 42. szám.
www.romnet.hu/hirek/…/elhunyt_choli_daroczi_jozsef_iro_kolto
https://rocateo.ubbcluj.ro/hu/dr-vik-janos-adjunktus-intezetigazgato
https://www.welcometoromania.eu/DN1f_Urziceni_Zalau/DN1f_Urziceni_Zalau_Craidorolt_Scoala_Catolica_m.htm
Királydaróc története
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kir%C3%A1lydar%C3%B3chttp://kiralydaroc.hu/
https://www.welcometoromania.eu/DN1f_Urziceni_Zalau/DN1f_Urziceni_Zalau_Craidorolt_m.htm
https://travelminit.ro/hu/szallas/kiralydaroc?t=HOT
https://www.szatmar.ro/index.php?p=search&tag=12624