Varsolc (románul: Vârșolț) falu Romániában, Szilágy megyében. Hozzá tartozó falvak: Krasznarécse és Kisrécse.
Földrajzi betájolás:
Varsolc Szilágy megyében, Szilágysomlyótól keletre, Kraszna és Szilágyperecsen között fekvő település. A NagyváradotZilahhalösszekötőforgalmasút mentén, a Krasznateraszokkalkísérttermékenyvölgysíkjánfekszik. A Csúcsa irányából, a Meszesi hágón át érkező út pedig a falu belterületén kapcsolódik a megye székhelyére vezető úthoz. Keletről a falut a Varga-domb (328 m), a Kerek-hegy (361 m) és a Baglyas (332 m) nevű, szőlővelbeültetettdombsorszegélyezi. A Varsókból, Krasznarécséből és Kisrécséből álló falucsoportközigazgatásiközpontja 2651 lakossal, melynek 66,5%-a a községközpontban él.
Varsolc nevét az oklevelek 1361-ben említették először Varsuch néven. A település Közép-Szolnok és Kraszna vármegyék határán feküdt, ennélfogva hol ide, hol oda számították. Szilágy vármegyéhez Kraszna vármegyéből került. 1361-ben Varsuch Tamás fia Miklós, majd 1362-ben a Jakcs család kezén volt. 1423-ban a Jakcs család más tagjait is beiktatták a birtokba. 1487-ben Drágfy Bertalan szerezte meg, Zsigmond király még ez évben be is iktatta ide. 1496-ban Báthory András és Báthory Zsigmond kapta meg Varsolcot. Fél évszázad elteltével, amikor 1545-ben Hadad várának tartozékaként írták le, már ismét a Jakcs család egyik tagját, Mihályt említették birtokosaként. 1584-ben losonczi Bánffy Boldizsár is birtokrészt szerzett itt. 1641-ben a pénzszűkébe került jeszeniczei Szunyogh Gáspárné sz. losonczi Bánffy Zsuzsanna eladta a birtokot Kemény Jánosnak és örököseinek. 1739-ben özvegy Lónyai IstvánnéSzaniszlófi Báthory Kata és fia, Lónyay Zsigmond 1789 magyar forintért zálogban bírták Varsolczot.Az 1808-ban végzett összeíráskor Varsolcról a következő nemescsaládokat írták össze: báró Bornemissza, gróf Teleki, Ladányi, Kolumbán, Sófalvi, gróf Károlyi, Sebes, Borbát, Virág, Szentkirályi, Orgovány, László, Fekete, Tokai, gróf Korda, Pozsoni, Guti, Récsei, Goris, Bányai, Horváth, Szilágyi, Kádár, Kocsi, Balog, Baksai, Kis, Orbán, Bagosi, gróf Toldi, Bálint, Szakács, Szentgyörgyi Pécsi.A falu Kápolna-kút nevű határrészében, egy kerek dombon a régi feljegyzések szerint egykor kolostor állt. Varsolc Simay-tag nevű határrészén keserűforrás is volt.
A 2o11-es népszámlálási adatok szerint Varsolc község népessége eléri a 2.209 főt. Ez a 2oo2-es népszámlálási adatokhoz képest csökkenést mutat, mivel az akkori lakosok száma 2.457 volt. A lakosság többsége magyar (66%), őket követika románok (27,89%) illetve a romák (4,16%). A lakosság 1,9%-nak etnikai hovatartozása ismeretlen.
Ismert a Varsolci Általános Iskola. Igazgatója Dénes Irén. Minden osztály külön-külön van, az iskola román elemi általános és magyar elemi általános. Bentlakása nincs. Az iskola elérhetőségei: Somlyói út 64, Varsolc, Szilágy megye, Románia
Telefon: 0260672506, Fax: 0360819533
E-mail: virsoltscoala@gmail.com,http://virsoltscoalanr1.freewb.ro/
Van magyar művelődési élet, megrendezésre kerülnek iskolai ünnepségek, színházi előadások, könnyű és népzenei programok is. A programok többségének szervezője Bréda Lajos.
Varsolc könyvtárában magyar könyvek is megtalálhatók. Igazgatója László Csilla. Egyébként ő egyben a varsolci kultúrotthon izgatója és a Varsolci „Varsa” Egyesület kultúrcsoport vezetője is.
A falu református temploma, amely 1774-ben leégett. Ezt követően felújították, majd 1817-ben nyugat felől megtoldották, 1855–ben pedig tornyot építettek hozzá. További látványosságnak számít a görög-katolikus templom, emellett a Varsolci paprét is: “a Paprét arrúl kapta a nevét, hogy vót egy Pap János katona. És ott magában, a törökök vagy tatárok, nem tudom, és nekifogott, kiáltotta: – “Ne hadd magad, Pap János, ne hadd magad, Pap János!” Vágta széjjel a törököket.Az a rét arrúl maradt Paprétnek.” Jól ismert a varsolci duzzasztógát is: a falutól délre a Kraszna felduzzasztásával jött létre a víztároló.
Itt született 1913-ban Udvary Gyöngyvér újságíró, művészeti író, szociográfus.
Vallási szempontból, a lakosság tobbsége református (60,25%), de vannak ortodoxok (28,7%), baptisták(5,02%) és római katólikusok is(1,36%). A népesség 1,9%-ának vallási hovatartozása ismeretlen.
Elérhetőségek:
Református lelkész: Fazakas Sándor, helyben, 0744791856, refvarsolc@yahoo.com
Katolikus pap: nincs
Más: hitgyülekezete
A polgármesteri hivatal címe Fő út 168, Varsolc, 457355, Szilágy megye, Románia.
Telefonszáma: 0260-672.501, 0260-672.500
E-mail: primariavirsolt@gmail.com, web: www.virsolt.r
Varsolci Varsa Egyesület
Alapítás éve: 2005
Elérhetőség: Varsolc, Fő út, 152
Cél, tevékenység: Kultúra, információ, komunikáció, tudomány, oktatás, kutatás, ismeretterjesztés
Kapcsolattartó: Bálint Sándor, elnök
Szálláshelyek, éttermek: Varsolci Vendégházak – falusi szálláshely, kapcsolat: Nagy Éva