Szilágyperecsen (románul: Pericei) falu Romániában, Szilágy megyében.
Földrajzi betájolás: Szilágy megyében, Szilágysomlyótólkeletre, Varsolcés Szilágysomlyó közöttfekvőtelepülés.
TÉRKÉP FELTÖLTÉSE FOLYAMATBAN…
Szilágyperecsen nevét 1205-1235 körül már említették az oklevelek Pereznek néven. 1351-ben Perechun, 1356-ban Perechen, 1364-ben Peretsen néven írták nevét.1351 előtt Medgyesi Simon nővérének, Báthori Lászlónénak adta Perechun-t. 1553-ban a Kraszna vármegyei Somlyóhoz tartozónak írták, és a Báthoryak birtoka volt. 1601-ben Perechjen városban (oppidum) egy részbirtokot adott át feltételesen ötszáz forintért Csehi Jánosnak.1625-ben anyjuknak Báthori Katának, Lónyai István özvegyének kívánsága szerint perecseni és más birtokaikon megosztoztak: Lónyai Zsigmond Kraszna vármegye főispánja, Lónya Kata Bedeghy (Nyári) Bernát neje és Becski László és ennek Lónyai Zsuzsannától való gyermekei Becski Gábor, György és Zsuzsánna. 1701-ben Wesselényi Pálné Béldi Zsuzsánna érdekében tanúvallomást tartottak Kemény Jánosné Lónyai Anna perecseni birtokai felől. Kemény Simonné halála után, 1746-ban a Magyar-Gerőmonostori Perecsen birtokot özvegy ifjú Bánfi Zsigmondné Katalin, özvegy Bánfi Boldizsárné Krisztina és özvegy Bárczi Jánosné Erzsébet nővérének és mindkét nembeli utódainak adományozták örök jogon, akik ekkor meg is osztoztak rajta. 1759-ben Bánfi birtok volt, melyet Bánfi Ferenc és Boldizsár kétfelé osztottak.Az 1808-ban végzett összeíráskor gróf Toldalagi, Szentmarjai, báró Bánfi, Báró Kemény, Guti, Czikó stb. családok voltak a birtokosok, összesen huszonnégyen.
Az 1847-ben végzett összeíráskor Perecsennek 1254 lakosa volt, melyből római katolikus 20, görögkatolikus 670, református 564 fő. 1890-ben 2181 lakosából 1197 magyar, három német, egy tót, 883 román, 69 horvát, 28 egyéb nyelvű, melyből 83 római katolikus, 889 görögkatolikus, kettő evangélikus, 1180 református és 27 izraelita. A házak száma ekkor 390 volt.A 2011-es népszámlálás szerint Szilágyperecsen lakossága 2785 fő, ebből magyar 2116, román 435, cigány 179. A község népessége a beosztott falvakkal együtt 3768 fő, többségében magyar.
Iskolája a legkorábbi alapításúak közé tartozik a Szilágyságban. 17-sz.-ban bukkannak fel róla adatok. Majd a 19. sz.-ra a faluban 2 népiskola működik, mégpedig egy négytantermes állami és egy egytantermű, a görög katolikus gyerekek számára. A templom melletti földszintes iskola 1897-ben, míg a 8 tantermes az 1960-as években épült.
Napjainkban a „Szilágyperecseni Általános Iskola”, román és magyar elemijébe több 100 tanuló jár. Osztályok tekintetében a román összevont, míg a magyar külön van. Bentlakása nincs. Igazgatója Filip Gyöngyi Anna, aligazgatója Király Enikő. Elérhetősége: http://www.scoalapericei.ro.
Falunapokon jellemzők a könnyű és népzenei programok (a helyi polgármesteri hivatal szervezésében), ugyanakkor megrendezésre kerülnek iskolai ünnepségek és bábszínházak is. Szilágyperecsenben van magyar művelődési élet.
A községnek van könyvtára, megtalálhatók benne magyar könyvek is. Igazgatója Panila Domina. Kultúrotthonának igazgatója Vígy Szabó Levente, akinek vezetésével működik a Cserkészek kultúrcsoport. De emellett jelen van a Somkerék Néptánccsoport, illetve a Gáspár Attila vezetésével működő Citerások csoport is.
Kiemelendő a baptista imaház, de emellett a református templom is. A faluban híres még a szilágyperecseni hagymaszobor: az embléma állítását a hagymabirodalomtűzte ki célul: Szilágyperecsen termelői úgy döntöttek, ország-világ tudomására hozzák, hogy a perecseni hagyma megállja helyét az európai uniós piacon, nyomatékosításul pedig hagymaemlékművet állítanak a falu határában, hogy mindenki tudja, hová érkezett.
Boér Miklós, a szilágyvármegyei Perecsenben született, 1857–ben. Író, pedagógus, újságíró.A Pesti Hírlap belső munkatársa, a Szilágy című hetilap egyik legnépszerűbb írója. Néprajzi gyűjtő, költő, aranytollú szépíró és kiváló vadász. Álnevei: Chariton és Vén Gazda.Munkái: Szilágy vármegye földrajza (1888), Emléklapok a Wesselényi-szoboralap javára (1894), Szilágyvármegyei Képes Kalendárium (1893)
Vallások:A lakosság 45,7%-a református, ortodoxok 33,68%, baptisták 13,85% és görög-katolikusok 2,52%. A maradék 2,26%-nak vallási hovatartozása ismeretlen.
Templomok:
Elérhetőségek:
Református lelkész: van, Nagy Bálint, helyben, 0787860199, nagybalint@yahoo.com
Katolikus pap: nincs
Más: baptista
A polgármesteri hivatal címe: Fő utca 239 szám, Szilágyperecsen, 457265,Szilágy megye, Románia
e-mail:pericei@cjsj.ro
Szilágyperecseni Ifjúsági Tanács
Alapítás éve: – nem bejegyzett
Elérhetőség: Szilágynagyfalu
Cél, tevékenység: ifjúsági élet fellendítése, kultúra, szabad idő.
Kapcsolattartó: Józsa Katalin, elnök
Somkerék Néptánccsoport – nincs adat
Citerások – nincs adat
Cserkészek – nincs adat
feltöltés folyamatban…