Szatmárnémeti, köznapi nevén Szatmár (románul: Satu Mare, egykor Sătmar, németül: Sathmar), város a Partiumban. Az egykori Szatmár vármegye és a mai Szatmár megye névadója. 1926-tól, az ország közigazgatási egységesítését célzó román közigazgatási törvénnyel lesz megyeszékhely, majd ismét az 1968 után, az ún. megyésítéssel. A Szamos egyik kiszáradt ága által elválasztott Szatmár és Németi 1712-ben egyesült, amit 1715-ös szabad királyi városi jogokat adó oklevél szentesített. Szatmárnémetit „Kölcsey városának” is nevezik, mivel 1829-ben a megye főjegyzőjévé a kiváló költőt, Kölcsey Ferencet nevezték ki. Igaz, akkor Nagykároly volt a megyeszékhely, tehát itt kevesebbet tartózkodott, de Szatmár mindig büszke volt Kölcseyre, elsőként állított szobrot az emlékére
1150-ben Zothmar néven említik először. Egyesek szerint neve az ősi magyar Zothmar személynévből ered, ennek előzménye pedig a török sat (= elad) ige. Utótagja a német népnév származéka. Más vélemény: a Szent István korában betelepülő németek a benne folyó sókereskedésről, mai kiejtés szerint Salzmarkt-nak, sóvásárnak nevezték el. Zakmarnak is írták (1572, Kolozsvári Ötvösregesztrum). Szatmár minden valószínűség szerint sóvásárt vagy sópiacot jelent. Román neve a magyarból származik, egykor Sătmar, 1925-ben kapta a nai névformát. Bár a város neve hivatalosan Satu Mare, a hagyományos Sătmar megnevezés tovább él egyrészt a népnyelvben, másrészt a városnév toldalékolt változataiban (pl. szatmári = sătmărean).
Szatmárnémetit, az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés értelmében, annak ellenére csatolták Romániához, hogy abban az időben a város lakosságának 95%-a magyar anyanyelvű volt.
Földrajzi betájolás: Szatmárnémeti Románia észak-nyugati szögletében, a Szamos folyó két partján, a Szatmári síkságon, 126 m-es tengerszint feletti magasságon fekszik. Elhelyezkedése révén a magyar és az ukrán határ felől is könnyen megközelíthető, határ-városnak számít. Nagyváradtól a DN 19-es műúton 135, Kolozsvártól a DN1F műúton 174, Nagybányától a DN1C műúton 58 km-re van. Jelentős vasúti csomópont, az említett nagyvárosokkal fővonal köti össze, szárnyvasút is indul innen Sárköz felé, illetve a Kárpátalja-Ukrajna felé tartó nemzetközi vasútvonal is a városon halad át.
Szatmárnémeti kialakulását és fejlődését nagy mértékben befolyásolta a Szamos folyó. Az emberi település kialakítására alkalmas élettéren kívül fontos gazdasági szerepet is kölcsönzött a városnak.
Az alföld északkeleti szélén és a tőle keletre húzódó dombos vidéken már a XI. századfolyamán kialakult a Szatmár váráról elnevezett, előbb királyi, majd később nemesi vármegye. Központja a Szamos mellé épített királyi vár, amely a vidéken átvezető fontos kereskedelmi utakat is ellenőrizte. A későbbi századokban földrajzi helyzeténél fogva katonai és politikai jelentősége is megnövekedett, a vidékre a Habsburg-királyság és az erdélyi fejedelemség egyaránt igényt tartott. Bár hatalmi harcok során többször is gazdát cserélt, Szatmár 1540-től a 17. század második feléig többnyire Erdélyhez, azután a királysághoz tartozott.
Szatmárt Anonymus említette krónikájában, mely szerint a honfoglaláskor Szabolcs és Tas vezérek Szatmár várához érve azt három napi ostrom után győzedelmesen bevették.
1000 körül Gizella királyné telepített ide királyi vadászokat, akik megalapították Németi települést. 1162-1172 körül III. István király vámját és más jövedelmeit a Szentjobbi apátságnak adta.
Árpád-kori várát a tatárok 1241-ben lerombolták. Szatmár és Németi a várral együtt a tatárjárás után újjáépült, és virágzásnak indult.
1247-ben V. István (ifjabb) király itt alakította ki székhelyét. 1264-ben a szatmári népeknek a (székes)fehérváriakéhoz hasonló kiváltságokat adott a bíróválasztásra és a bíráskodásra, a bor- és a posztóárusításra, a papválasztásra vonatkozóan.
1291-ben III. András király, majd 1310-ben Károly Róbert király is megerősítette a szatmári polgárok szabadságlevelét.
1411-ben Zsigmond király Brankovics György szerb despotának adta cserébe Nándorfehérvárért Szatmár és Németi városokat vámjával és tartozékaival együtt.
1460-ban Szatmár ismét királyi birtok, Mátyás királyé, halála után fiáé Corvin Jánosé, majd 1481-ben, tehát még a nagy király életében, a Szapolyai Imre hatalma alatt volt, utóbb János Zsigmond foglalta el, majd a lengyelek égették fel.
1543-ban I. Ferdinánd király Szatmárt és Németit a három Somlyai Báthory testvérnek, Andrásnak, Kristófnak és Istvánnak adományozta „örök birtokul”. A Báthoryak a Szamos-folyó vizének Szatmár fölött új medret ásattak, mely az egész várost mint szigetet vette körül. A város mellett, a szigeten belül pedig hatalmas földvárat építettek. A váron kívül mély árok húzódott, amely vizét a Szamosból nyerte. A várost palánk (magas deszkakerítés) vette körül, kívülről megtapasztva, hogy a tűznek ellenálljon. Ez a kezdetleges erődítési mód biztonságot nyújtott olyan ostromló seregek ellen, mint a felkelő csapatok, vagy a portyázó törökök, melyeknek nem voltak ágyúi.
1604-ben Erdély legtávolabbi zugától egészen Pozsonyig az egész ország lángban állott. Szatmár vára ostromát Bocskay Gyulaffy Lászlóra bízta. Az ostrom négy álló hónapig tartott, végül az éhségtől kényszerítve, Beck Joachim szabad elvonulás feltétele alatt feladta a várat.
Sobieski János ezredes hódította meg Szatmár várát 1659-ben, neve szerepel a lengyelek és az erdélyiek között megkötött békeszerződésen. 1661-ben a törökök pusztították el, 1676-ban I. Apafi Mihály sikertelenül ostromolta. Három hónapon át, 1705. évi újesztendő napjáig tartott a kuruc hadak ostroma, a mikor Glöckelsberg tábornok minden eleségéből és lőszeréből kifogyva, szabad elvonulás feltétele alatt a várat Forgách Simon kuruc vezérnek föladta. Végül a 18. században lerombolták, nyoma sem maradt.
1710-ben a háborús idők réme, a pestis tizedelte meg a város lakóit.
Szatmár története a 18. század közepétől egészen a 19. század harmadik évtizedéig a legsivárabb korszakok egyike. Az erősség lerombolása óta hadi jelentősége megszűnt; a váruradalom is elkallódott s így gazdasági tekintetben sem volt többé a terjedelmes vidék középpontja.
1804-ben az egri egyházmegyéből hasították ki a szatmári római katolikus egyházmegyét, melynek székhelye lett. Szatmár lett ennek szellemi középpontja, ami a kultúra terjedésére is szép kilátást nyújtott, mert a püspökségnek már csak az egyházi emberek képzése szempontjából is gimnáziumot, teológiát és tanítóképzőt kellett felállítania, tehát a püspökség létrejötte nagy jelentőségű volt a városra nézve.
Az 1816-17-ben a Szamos folyó kiáradása s az azt következő nagy szárazság miatt éhínség dühöngött Szatmáron. 1823-ban városrendezési tanácsot hoznak létre, az 1805-ben elkezdett útburkolati munkákat felgyorsítják.
1829 építi meg a város az első kórházat.
Az 1848-as forradalmat, mint megannyi város, Szatmár is lelkesen üdvözölte. A város lovas, gyalogos és vadászszázadokat állít ki, a tagjaik saját költségen felszerelték és felfegyverezték magukat. Az erdélyi harcokban a szatmári nemzetőrség komoly szerepet játszott.
Szatmár, törvényhatósága 1861-től mindig erősen radikális, függetlenségi képviselőket küldött a parlamentbe.
A 19. század végétől jellemző építési konjunktúra idején különös figyelmet szenteltek a városkép kialakításának.
1870-ben felépült az első vasútállomás, majd 1890-ben egy új, immár 120 méter hosszú vasúti pályaudvar. Egyik szárnyát már 1890-ben befejezik, a teljes épületet 1891. január 5-én adják át. 1871-ben megépül a Nagykároly-Szatmár vasútvonal (előbbi volt akkor a megyeszékhely), 1872-ben továbbépül Máramarossziget felé, 1884-ben éri el a vasút Nagybányát.
1889-ben elkezdődött az új városháza építése.
A város gazdasági fejlődését bizonyítja az alábbi iparvállalatok megjelenése: Gőzmalom (1896), Téglagyár (1894), Princz Testvérek Gyára (1906), Unió vagongyár (1912). 1888-ban létesült az Elektromos Telep egyike, elsőként Erdélyben. 1892-től a már az egész városban volt elektromos világítás.
Az 1889–1892-es években épült meg a Vayta Adolf tervei alapján a 763 fős új színház.
A város felvirágzásával nőtt a zöld területek rendezettsége is: a centrumot parkosítják, létrehoznak ezen kívül még egy parkot és a Kossuth-kertet (ma Római-kert). Egykor állatkert működött benne, de itt állt a híres Kioszk épülete is.
A régi városháza helyén épül fel 1902-ben a Pannónia Hotel (ma a filharmónia székháza). A szecessziós stílusú épület ma is a város jelképének számít.
1919 májusától a szatmári részeket a román, csapatok szállták meg.
Trianon meghozza a román közigazgatást. Bukarest új közigazgatási beosztást hoz létre, kialakítja Szatmár megyét, immár Szatmárnémeti székhellyel. Az akkori Szatmár megyéhez tartozott Nagybánya térsége is, Nagykároly térsége viszont nem. A város fejlődése az új körülmények között sem áll le.
1929-ben alakul meg a Kereskedelmi Ipar és Árutőzsde Kamara. 1936-ban készül el G. P. Liteanu tervei szerint a megye új közigazgatási (prefektúra) épülete, ma a Megyei Múzeum székhelye. Komoly eredmény volt a repülőtér kiépítése 1937-ben.
A II. Bécsi Döntés értelmében Észak-Erdély, így Szatmárnémeti is Magyarországhoz került, ennek előzménye volt, a Szovjetunió 1940. június 26-án ultimátumot intézett Romániához, amelyben kérte az 1918-ban Romániához csatolt Besszarábia és Észak-Bukovina átadását.
1944-ben szovjet csapatok foglalják el Szatmárt, következik a román közigazgatás visszaállítása. Új területi egységeket hoznak létre (miniszteri direktóriumok), Szatmár megye a kolozsvárihoz tartozik.
1945 januárjában Szatmárról kb. 1000 embert, németeket, kényszermunkára a Szovjetunióba visznek, sokan soha nem térnek vissza.
1950-ben tartományokat hoznak létre, Szatmár tért veszít Nagybányával szemben – oda kerül a tartomány központja. Kisebb változásokkal a helyzet 1968-is marad így, amikor a megyésítéssel újra létrejön Szatmár megye, Szatmárnémeti megyeközponttal.
1970 májusában a Szamos áttörte a töltést és hatalmas árvíz pusztított a városban.
A temesvári események hatására, 1989. december 23-án a tömeg ellenállás nélkül benyomult a megyei közigazgatás épületébe, elindult a változási folyamat.
Hedri Antal jezsuita főnök 1767-ben a szatmárnémeti vallási viszonyokról az egri püspökhöz fölterjesztett statisztikájában azt írja, hogy a várban mintegy 20 katolikus pár és kétszer annyi református lakik; vannak itt rutének is. Németiben a katolikusok száma ugyanannyi. A szövegből azt lehet kivenni, hogy a többiek mind reformátusok.
1831 – Szatmárnémeti lakossága összesen 14787 fő, ebből magyar 11075, román 2205, német 1443.
1857-ben népszámlálást tartottak, melynek eredménye a következő: római katolikus volt 2905, református 8288, görög katolikus 2309. A város lakossága tehát 13.503 lélek volt.
A kiegyezéskor Szatmárnémeti lakossága 26881 lélek.
Varga E. Árpád adatai szerint Szatmárnémeti lakossága 1880-tól 2002-ig az alábbiak szerint alakult. A 2011-es adatokat mi adtuk hozzá a táblázathoz.
Megjegyzendő, hogy az egyéb rovatba 2011-es népszámlálást illetően bekerültek azok is, akik esetében nem jegyezték le az etnikai hovatartozásukat – ez utóbbiak száma a korábbi népszámlálásokhoz képest igen nagy.
Év | Összes | Román | Magyar | Német | Zsidó | Roma | Egyéb |
1880 | 20531 | 1736 | 17555 | 759 | 481 | ||
1890 | 21874 | 1776 | 19657 | 272 | 169 | ||
1900 | 28339 | 2217 | 25235 | 586 | 301 | ||
1910 | 36460 | 2301 | 33328 | 647 | 184 | ||
1920 | 38807 | 5908 | 24695 | 158 | 7895 | 151 | |
1930 | 53010 | 15372 | 30380 | 674 | 5823 | 76 | 266 |
1941 | 53406 | 3001 | 48766 | 215 | 1019 | 253 | 152 |
1956 | 53672 | 19599 | 31232 | 131 | 2391 | 76 | 243 |
1966 | 69769 | 33197 | 34504 | 540 | 466 | 812 | 250 |
1977 | 103544 | 52855 | 48861 | 993 | 256 | 336 | 243 |
1992 | 131987 | 72708 | 54013 | 3684 | 61 | 1126 | 395 |
2002 | 115142 | 66638 | 45298 | 1607 | 30 | 1115 | 454 |
2011 | 102411 | 55509 | 35441 | 1044 | 28 | 1272 | 9117 |
1992-ben társközségével együtt 131 987 lakosából 72 708 román, 54 013 magyar (40,92%), 3684 német és 1126 cigány volt. A vallási megoszlás pedig: 58 398 görög keleti (román ortodox), 27 706 református, 27 178 római katolikus, 13 570 görög katolikus, 89 unitárius, 73 ágostai evangélikus, 58 izraelita, 1 408 pünkösdista, 557 baptista, 215 adventista, 91 ateista, 289 vallás nélküli, 184 nem nyilatkozó.
2002-ben 115 142 lakosából 66 746 fő (58,0%) román, 47 209 (41,0%) magyar, 618 (0,5%) német, 265 (0,2%) cigány anyanyelvű.
2011-ben 102 411 lakosából 54,0% román, 36,7% magyar, 1,2% roma, 1% német, 0,2% egyéb. 8739 fő (8,5%) nem nyilatkozott hovatartozásáról. Ez utóbbi tényező miatt a magyarság valós számaránya 39-40%-ra tehető.
Bura László szerint nincsenek ismereteink az 1535 utáni években kialakított első protestáns-humanista iskoláról. A szatmári városi-humanista iskola a források szerint 1594-ben igazolhatóan működött.
Szatmáron a 16. században két gimnázium létesült: a szatmári református kollégium, amely 1610-ben a már működő latin iskolából alakult gimnáziummá, illetve a Pázmány Péter által alapított, az1630-as évek végén grammatikai tagozatként működő szatmári jezsuita kisgimnázium. A szatmári református egyház levéltárában található okmány expressis verbis úgy utal 1610-re, mint a kollégiumi típusú „középfokú” iskolává emelkedés évére. A kollégium szó a 18. században jelenik meg.
Az 1835/36-os tanévtől a Nagyobb Magyar Fiú Oskola az egyháztanács határozata értelmében ún. polgári iskolává alakult át.
Az abszolutizmus éveiben az Entwurf (1852) rendelkezései következtében elvesztette nyilvánossági jogát az iskola 1859-ben szerezte vissza: nyilvános algimnáziummá lett. Feléledt az iskola teljes értékű középiskolává fejlesztésének óhaja és szándéka Az iskola nyolc-osztályos teljes gimnáziumi rangját azonban csak 1890-ben ismerték el hivatalosan.
A román polgári-földesúri kormány 1924-ben megvonta az iskola nyilvánossági jogát. A tanulóknak más iskolában kellett vizsgázniuk, igen magas vizsgadíjat kellett fizetniük. Mindezek a gimnázium fokozatos leépüléséhez vezettek: 1928-ban már csak háromosztályos algimnázium. Újbóli kiépülése 1930-ban kezdődik, ekkor indul meg ismét a negyedik algimnáziumi osztály, a következő tanévtől pedig a felső tagozat. Így fokozatosan ismét nyolcosztályos gimnáziummá válik, 1935-ben: líceum. Az első szatmárnémeti román nyelvű középiskola a Mihai Eminescu Líceum volt, amely az egykori Római Katolikus Királyi Gimnázium helyére került. Az első tanévnyitót 1919. október 5-én tartották.
1957-ben újabb névváltoztatás következik: sikerül felvennie a Kölcsey Ferenc Líceum nevet. A névadás indoklására az akkori igazgató szerint az indíték az iskola fennállásának 400.évfordulója.
Az 1989-et követő változások nyomán a líceum 1990 januárjában már kérte, majd ősszel visszakapta egykori nevét és jellegét. Ma Kölcsey Ferenc Főgimnázium, jelentősége túllépi a város határait.
A rendszerváltozás utáni években újjáalakultak a város egykori felekezeti intézményei. 1991 szeptemberétől Szatmárnémetiben két (tulajdonképpen felekezeti érdekeltségű) új Líceum is indult: a Szatmárnémeti Református Teológiai Líceum és a Hám János Római Katolikus Szemináriumi Líceum. Ezek állami és egyházi alárendeltségűek, nem azonosak a hagyományos felekezeti iskolákkal. Később létrejött az ortodox líceum is. 2018-ban a városban a következő középiskolai szintű intézmények működnek itt:
A gimnáziumhoz óvoda tartozik, vannak elemi és általános iskolai osztályai is. Líceumi képzési paletta: matematika-informatika, matematika-informatika intenzív angollal, 2 természettudományi osztály intenzív angollal, 1 társadalomtudományi osztály, 1 társadalomtudományi kétnyelvű (fele-fele magyar-angol illetve magyar-német) osztály. Posztlíceumi képzés is van a gimnáziumban egészségügyi és gyógyszerészeti asszisztens szakokon.
Elérhetőség: Mihai Eminescu u. 1. Telefon: 0261-711929, villámposta: kolcseyferenc@rocketmail.com. Honlap: www.kolcsey.ro
Igazgató: Pataki Enikő, aligazgató: Szilágyi Czumbil Judit
Az iskola keretében elemi, általános iskolai osztályok és középiskolai osztálysorok működnek. Líceumi szinten 3 osztályt indítanak: filológia és idegen nyelvű szak, teológia szak, matematika-informatika és természettudományi szak. Szaklíceumi osztályának szakosítása gazdasági – nem indul minden évben.
Elérhetőség: Calvin tér 2, Telefon: 0261-710635. Villámposta: liceulreformatsm@yahoo.com, honlap: www.reformatusgimnazium.ro
Igazgató: Póti Eduárd János. Aligazgató: Elek Kinga.
Szakok: teológia és intenzív idegen nyelv (angol), továbbá természettudományok és intenzív idegen nyelv. Szaklíceumi osztályok: elektronika – automatizálás, turizmus, vendéglátás – szakács (fele-fele).
Elérhetőség: 1 Decembrie 1918 (Széchenyi) u. 2. telefon 0261-717180, villámposta secretarham@gmail.com, honlap: www.hamjanos.ro
Vezetőség: Ádámkó István igazgató, igazgatóhelyettesek Csapó-Ilyés Attila-Csaba és dr. Frigy Szabolcs.
Elérhetőség: Calvin tér 10, telefon 0261-716123, villámposta: licartasatumare@yahoo.com, honlap www.aurelpoppsm.ro
Igazgató: Cristian Radu, aligazgató: Nichita Sulyok Julianna.
Elérhetőség: Al. I. Cuza u. 3A. Telefon: 0261-716237, Villámposta: alimentar@personal.ro, honlap: www.liceulalimentar.ro
Igazgató: Buda Katalin Ildikó. Aligazgató: Soos Viorel Ioan.
Elérhetőség: Bvd. Closca 48, telefon 0261-722055, villámposta gsiusm@yahoo.com, honlap: elisazamfirescu.info
Igazgató: Alexandrina Ligia Pop.
Elérhetőség: Crisan u. 1. Telefon 0261-730517, villámposta office@brancusism.ro, honlap www.brancusism.ro
Igazgató: Viorel Tartan.
Elérhetőség: Henri Coanda u. 1. Telefon 0261-750440, villámposta: grsceconomic@yahoo.com, honlap: www.colegiulgheorghedragos.ro
Igazgató: Maria Măgurean.
Elérhetőség: Bd. Closca nr.72/A, telefon: 0261-721030, villámposta: traianvuiasm@yahoo.com, Honlap: www.grupscolarunio.ro
Igazgató: dr. Vlaicu Popescu, aligazgató: Tárcza Mária Ildikó.
Román nyelvű középiskolák: Mihai Eminescu Főgimnázium, Doamna Stanca Főgimnázium, Ioan Slavici Főgimnázium, Ion I.C. Bratianu Szakközépiskola, Ortodox Líceum.
Német tannyelvű a Johann Ettinger Líceum.
Általános iskolák:
Előrhetőség: Aleea Trotusului 2, telefon: 0361-402484, villámposta: balcesupetofi@yahoo.com, honlap: www.balcesupetofi.ro.
Igazgató: Carmen Fechete, aligazgató: Dolhai Gyöngyi.
Elérhetőség: Somesului utca 6, telefon 0261-761287, villámposta: office@scoala-ioncreanga.ro, honlap: scoala-ioncreanga.ro
Igazgató: Arleta Tascau, aligazgató Laczka Katalin.
Elérhetőség: Mircea Eliade utca 3. Telefon: 0261-742290, 0361-405844. Villámposta: scoalaHYPERLINK “mailto:scoala_eliade@yahoo.com”_eliade@yahoo.com. Honlap: www.scoalamirceaeliade.ro
Igazgató: Mariana Sălăgean, aligazgató: Szabó Jolán.
Elérhetőség: Bd. Muncii 19. Telefon: 0361-402475, villámposta: scavramiancusm@yahoo.com, honlap: scoalagimnazialaavramiancu.info
Igazgató: Cătălina Maria Satmari, aligazgató: Laczka Zoltán.
Elérhetőség: str. Rodnei 64, Tel 0361-408978, sc.vasilelucaciu@sm.rdsnet.ro,
Igazgató: George Micle, aligazgató: Hudák Ildikó.
Elérhetőség: Ana Ipatescu u. 8. Telefon 0361-424313, Villámposta: scoala10satumare@yahoo.com, Honlap: www.scoala10sm.ro
Igazgató: Gnandt Zoltán, aligazgató: Lăpuște Silvia.
Csak román nyelven oktató általános iskolák: Grigore Moisil Általános Iskola, Constantin Brâncoveanu Általános Iskola. Octavian Goga Általános Iskola, Lucian Blaga Általános Iskola.
Szatmárnémeti kulturális kínálata hatalmas, ezért az alábbiakban a magyar, vagy a magyar és a román kultúrát is szolgáló intézményeket veszem számba.
A Megyei Tanács felügyelete alá tartozó kulturális intézmények:
A Megyei Múzeum ma intézményi szempontból a megye kisebb településein kialakított helyi múzeumok, emlékházak, tájházak, régészeti lelőhelyet felügyel, összesen 23 alintézmény tartozik hozzá. Restauráló és konzerváló laboratórium és szakkönyvtár működik az intézményben.
Aurel Popp/Papp Emlékház – a Múzeum felügyelete alá tartozik (A. Popp utca 13). Ezt a művész építtette magának műteremként is 1934-35-ben, itt élt és dolgozott 1960-ban bekövetkezett haláláig. Az épületet 1998-2000 között restaurálták, ma emlékhely.
A múzeumnak van magyar honlapja.
Elérhetőség: Bd. Vasile Lucaciu 21. A szépművészeti részleg a Libertății 2. sz. alatt működik. Telefon: 0261-737526. Villámposta: muzeusm@gmail.com. Honlap: www.muzeusm.ro.
Igazgatóság: dr. Liviu Marta (menedzser), Radu Ovidiu Ardelean, Szőcs Péter, Daniela Bălu igazgatók.
1951-ben hozzák létre a Rajoni Könyvtárat, amely több néven és helyszínen működik. Az 1968-as megyésítéssel a könyvtár is Megyei Könyvtár lesz. 1995-től jelennek meg saját kiadványai. Több fiókegységet nyitnak meg a városban 1991-től kezdődően. Komoly székhely-gondokkal küzd, ugyanis a könyvtár havonta 11 500 eurót fizet az épület tulajdonosának bérleti díjként. Az illetékesek keresik a megoldást.
Nincs magyar honlapja.
Elérhetőség: Decebal (Várdomb) u. 2. Telefon: 0261-711199. Villámposta: bibliotecasatumare@yahoo.com. Honlap: www.bibliotecasatumare.ro.
Igazgató: Istrăuan V. Lacrima Camelia. Aligazgató: Paula Horotan.
Van magyar honlapja.
Elérhetőség: Mihai Viteazu u. 32. Telefon: 0261-768975. Villámposta: cjcreatie@yahoo.com. Honlap: www.traditiesm.ro.
Igazgató: Laszlo Robert. Aligazgató: Muresan Petru Mihai.
Nincs honlapja.
Elérhetőség: Ioan Slavici u. 6. Telefon 0261-715452.
Menedzser: Mircea Deac. Igazgató Florin Pop.
Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala által felügyelt intézmények:
Nincs honlapja.
Elérhetőség: Transilvania u. 3. Telefon: 0261-714997.
Igazgató: Ioan Secan.
Nincs magyar honlapja.
Elérhetőség: Transilvania u.3. et.2. Telefon: 0261-768608. Villámposta: casazamfirescu@yahoo.com, Honlap: www.casa-zamfirescu.ro
Igazgató: Molnar Gheorghe. Mobil: 0744-867199.
Hivatásos művészeti intézmények:
1790-ben tartották Szatmáron az első Komédia Játékot, Móricz János három tagot számláló társulata tartotta. 1836-ban, rövid vándorszínészeti pályafutása során Arany János is fellépett itt, Hubay Gusztáv társulatának tagjaként. Ebben az időszakban a város befogadó hely, nincs sem társulat, sem erre a célra szánt épületet. Előadásokat a Fehér ház fogadóban, a Csizmadia-szín nagytermeiben, a Jeney csűrben, avagy a Kotrókertben alkalmilag felállított színpadokon játszottak. 1847-ben Szatmár város színházépületet építtet, amelyet 1848. március 20-án díszelőadással nyitnak meg. A Friedl János építész által tervezett épület az ország első kőszínházai közé tartozott. A megnövekedett igényeknek megfelelően 1857-ben a termet kibővítik 10 páhollyal. A színiigazgatók sorában 1865-ben Szigligeti Ede nevével találkozunk, aki később a Nemzeti Színház igazgatója lesz, a magyar drámairodalom megteremtésének úttörője. Egy színi idényt szervezett itt Szigligeti.
A városi polgárság haladásvágyának eredményeképpen 1887-ben tervbe veszik egy új színházépület felépítését, ünnepélyes alapkőletétel 1889. május 18-án. Az színház tervezője Voyta Adolf pápai műépítész, az építést Szikszay Lajos debreceni építészre bízták, a belső díszítést a főváros dalszínházának híres festői Spanraft és Hirsch végezték. 1892. január 14-én felavatják a városi színház épületét, amely ma is szolgálja Szatmárnémetiben Thália ügyét. A Nemzeti Színház művészei többször léptek fel a szatmári színpadon, 1913-ban Jászai Mari a Stuart Máriát játszotta itt.
A háború befejezése után ugyanabban az épületben, de új helyzetben éled újra a színházi mozgalom. 1920-tól 1924-ig Szabadkai József vezeti a színházat, elismert színházi emberként kitűnő társulatot szerződtetett. A nehézségek ellenére a két világháború között a színház folyamatosan működik. Továbbra is játszhatták a magyar szerzők műveit. 1925-ben Szendrei Mihály igazgató híres vendégművészeket szerepeltet: Poór Lilit Kolozsvárról, Gróf Lászlót Nagyváradról, Megyaszai Vilmát Budapestről.
A második világháború alatt a színház épületét is találat érte, a színházterem hosszú időre használhatatlanná vált.
1956-ban, Harag György vezetésével kezd újra állandó, hivatásos színtársulat működni. A fiatal társulatot Harag György három évaddal korábban, 1953-ban alapította Nagybányán, az ottani Állami Színház magyar tagozataként. 1956-ban a társulat kérte, hogy helyezzék át őket Szatmárnémetibe – ez 1956 őszén megtörtént.
1968-ban a hatóságok az akkor még magyar többségű Szatmárnémetiben létrehozzák a román társulatot, a színházat pedig átnevezik, új neve Északi Színház.
Harag György Társulat. A magyar tagozat Parászka Miklós igazgatósága alatt (1987-2000) vette fel a színház alapítójának a nevét. A Társulat az elmúlt évek során vezető státuszt vívott ki magának az erdélyi magyar kulturális piacon: sikerült növelni a nézettséget, és fenntartani a változatos, minőségorientált műsorpolitikáját. Több mint 40.000 nézőjével a társulat ma a leglátogatottabb romániai kisebbségi színháznak számít, a legtöbb állandó bérletessel rendelkező színházi intézmény az országban. Évi több mint 200 előadásával a Harag György Társulat számít a legtöbbet játszó erdélyi magyar színháznak. Az elmúlt évadok során nagy hangsúlyt fektet arra, hogy egyfajta „regionális színházi” státuszt építsen ki magának: Szatmár, Szilágy és Máramaros megyék egyetlen hivatásos magyar színházaként.
Ács Alajos Játékszín. Az Ács Alajos Játékszín a színház közvetlen szomszédságában, egy régi bérház földszinti terében lett kialakítva. A Társulat stúdiótermeként működik.
Brighella Bábszínház. A bábtagozat egy amatőr, alapítványi társulatból nőtte ki magát, amelyet a Marco Alapítvány akkori elnöke, a bábszínház ötletadója, Rebel Erzsébet hozott létre, majd lánya Nagy Regina tartott életben. Erdély legnagyobb szaktekintélye Kovács Ildikó segített profivá fejleszteni a bábosokat. 2003-ban a Brighella csapatának egy része professzionális közegbe került. A város vezetősége felkarolta és támogatta a kulturális kezdeményezést, négy bábszínészi állást ítélve meg az Északi Színház keretén belül. Bábtagozat az Iparosotthon megújult szecessziós épületében játszik 2017 óta.
Elérhetőség: Horea utca 3. Telefon: 0261-712362. Villámposta: harag@harag.eu. Honlap: www.harag.eu.
Vezetőség: Nagy Orbán vezérigazgató, Bessenyei Gedő István művészeti igazgató, Stier Péter adminisztratív igazgató.
A Dinu Lipatti Filharmónia az 1902-ben épült szecessziós stílusban épült Dacia (volt Pannónia) Szálló egyik szárnyában működik, a város főterén. A zenekar 1947-ben újraalakult Filharmóniai Szövetség néven, 1949-től a neve Szatmárnémeti Szimfonikus Zenekar. A Szatmári Filharmónia első, nem hivatalos évadját 1949. szeptember 12-en kezdte. Egy maroknyi lelkes zenésznek, élükön a későbbi igazgatójuk – Sugár Kálmánnak köszönhetően. Hivatásos intézmény 1950. február 25-től, miután kiharcolták a minisztériumnál a törvényerejű rendeletet, mely jóváhagyta a Filharmónia megalakulását. Kezdetben Glinka orosz zeneszezőről nevezték el, 1992-ben az intézmény a Dinu Lipatti nevét vette fel.
Van magyar honlap.
Elérhetőség: Libertății tér (Főtér) 8. Telefon: 0261-712666, 0786-085416. Villámposta: filarmonicadlsm@gmail.com, Honlap: www.filarmonicasm.ro.
Vezetőség: dr. Fátyol Rudolf igazgató, Franz Lamprecht művészeti igazgató.
Egyházi fenntartású intézmények:
Elérhetőség: Püspöki Palota. 1 Decembrie 1918 (Széchenyi) u. 2. Telefon: 0261-714955, Villámposta: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro. Honlap: www.szatmariegyhazmegye.ro.
A gyűjtemény vezetője Puskás Éva
Az egyre gazdagodó kollekciónak Meszlényi Gyula építtetett tágas épületet, a könyvtárat pedig a nagy adományozónak, Schlauch Lőrincnek emléket állítva Bibliotheca Laurenziana-ra keresztelte. A könyvtárépítés eredménye a püspöki palota keleti szárnyában működő szemináriumhoz csatolt impozáns épületrész, itt jelenleg a Hám János Római Katolikus Iskolaközpont könyvtára és az egyházmegyei könyvtár mellett az iskola torna- és díszterme található.
Az egyházmegyei könyvtár mai formájában 2004-2006 között jött létre. Ebben az időszakban folyt a szatmári püspöki palota, a Hám János Iskolaközpontnak otthont adó szárny felújítása, s így 2004-ben a szatmári könyvtár is helyet kapott az intézményben.
Van magyar honlapja.
Elérhetőség: 1 Decembrie 1981 (Széchenyi) u 2.sz. Telefon: 0261-717180, Villámposta: biblaurenz@szatmariegyhazmegye.ro, Honlap: https://bibliothecalaurenziana.ro.
Könyvtáros: Fazekas Annamária
Rendezvények:
Időpont: szeptember-október
Helyszín: Szatmárnémeti Filharmónia
Téma: komolyzenei fesztivál
Szervező: Lipatti Filharmónia.
Időpont: július második hétvégéje
Helyszín: Szatmárnémeti, Kölcsey Ferenc Főgimnázium
Téma: osztálytalálkozók, kulturális programok
Szervező: Szatmárnémeti Véndiákszövetség.
Szervező: Polgármesteri Hivatal, Kulturális Központ.
Időpont: május
Helyszín: Szatmárnémeti városközpont, strand
Téma: utcai rendezvények, könnyűzenei és komolyzenei műsorok, gyerekprogramok
Főszervező: Polgármesteri hivatal, civil partnerekkel.
Időpont: május vagy júniusi hétvége. Helyszín: Szatmárnémeti, Kossuth kert
Téma: családi vetélkedők, gyerekprogramok, könnyűzene, gasztronómia
Szervezők: Szatmárnémeti RMDSZ, Ady Endre Társaság, Identitás Alapítvány, Magyar Ifjúsági Kezdeményezés.
Időpont: augusztus utolsó hétvégéje.
Helyszín: Szatmárnémeti, Kossuth kert.
Téma: kulturális és könnyűzenei programok, gasztronómiai fesztivál.
Főszervező: Identitás Alapítvány. Társszervezők: kulturális intézmények és civil szervezetek.
Időpont: május
Helyszín: Szatmárnémeti
Téma: kulturális programok, színház, zene
Szervező: Német Demokrata Fórum.
Indult: 2007. Támogatás hiányában a VII. kiadás után már nem szervezték meg. 2017-ben újra indították TranzitFeszt multikulturális színházi fesztivál néven.
Időpont: május, illetve augusztus.
Helyszín: Szatmárnémeti, Északi Színház
Téma: színházi fesztivál, nemzetközi, multikulturális
Szervező: Északi Színház.
Időpont: március.
Téma: fiatal művészek találkozója
Helyszín: Északi Színház
Szervező: Északi Színház, Rotary Klub
Időpont: május vagy június
Helyszín: Szatmárnémeti
Téma: Jazz-fesztivál
Szervező: Polgármesteri Hivatal, Kulturális Központ.
Időpont: augusztus
Helyszín: Kossuth kert
Téma: kultúra, szórakozás
Szervező: Pro Európa Roma Párt
Időpont: június
Helyszín: Szatmárnémeti Kossuth kert
Téma: Gasztronómia, kultúra
Szervező: Szatmár Megyei Tanács.
Időpont: július
Helyszín: Főtér
Téma: fúvószene, szórakozás
Szervező: Polgármesteri hivatal, Megyei Tanács.
Időpont: augusztus
Helyszín: Sörkút söröző előtti, nyárfák alatti tér
Téma: rock, reggae, funk, elektro zene
Szervező: rock zenészek a Polgármesteri hivatal támogatásával
Időpont: június
Helyszín: főtér
Téma: a megyei együttesek bemutatkozása
Szervező: Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Időpont: július eleje
Helyszín: Szatmárnémeti
Téma: metál rock fesztivál.
Szervező: Polgármesteri Hivatal, Kulturális Központ.
Időpont: július
Helyszín: Coposu sétány és a városban több helyszínen
Téma: kikapcsolódás utcazenével
Szervező: Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület
Időpont: november
Helyszín: Szakszervezeti Művelődési Ház
Téma: folkzene, értékek támogatása
Szervező: Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont.
Időpont: május
Helyszín: Szatmár, Szatmárhegy
Szervező: EMKE Szatmárnémeti.
Időpont: koranyár (május, június)
Helyszín: szatmári közintézmény (múzeum, gimnázium)
Szervező: EMKE Szatmárnémeti.
Szobrok, emléktáblák – Szatmárnémeti egykori és mai szobrai és köztéri alkotásai:
Emléktáblák a Református Gimnáziumban: Katona Mihály geográfus, Bánhídi Antal repülő konstruktőr, Sófalvi György 1989-es áldozat, Csillag Antal tanár, Luby Margit néprajzkutató.
További szatmári szobrok: Lupa Capitolina, Ismeretlen Katona, Iuliu Maniu, Vasile Lucaciu, Ion I.C. Brătianu, Nicolae Bălcescu, George Coşbuc, Mihai Eminescu, Ion Slavici, Dariu Pop, Tarasz Sevcsenko.
Szatmárnémetiben születtek, itt tanultak, itt tevékenykedtek, vagy itt temették el őket.
A jeles személyiségek listája igen jelentős. Mindenkiről csak minimális információt közlünk. Az élő jelentős személyiségek esetében korhatár-korlátot érvényesítünk: csak a 60 év felettiek szerepelnek az alábbi listában.
Itt született:
Antal Péter (1917 – Szatmár, 2002) kritikus, tankönyvíró, tanár;
Arányi (Goldberger) Dezső (1867 – Budapest, 1923) operaénekes;
Bánhidi László (1906 – Budapest, 1984)) színművész;
Bura László (1932 – Szatmár, 2014) nyelvész, néprajzkutató, művelődéstörténész, pedagógiai író;
Csehi Gyula (1910 – Kolozsvár, 1976) esztéta, kritikus, egyetemi tanár
Darvas (Steinberger) Gábor (1911 – Budapest, 1985) zeneszerző, zenetörténész;
Dsida (Binder) Jenő (1907 – Kolozsvár, 1938) költő;
Domahidy András (1920 – Perth, 2012) író;
Grünfeld Ernő (1955 – ) amerikai profi kosárlabdázó;
Horváth Zoltán (1979 – Szombathely, 2009) válogatott kosárlabda játékos;
Jakab Antal (1914 – Kolozsvár, 1999) újságíró, közíró;
Kiss Bertalan (1906 – Szatmár, 1980) református lelkész, egyházi és lélektani szakíró;
Klein Gitta (Ghitta Carell) (1899 – Haifa, 1972) olasz portréfotográfus;
Klein Ernő/Ernest (1899 – Toronto, 1983) nyelvész, egyházi író, rabbi;
Kovács András Ferenc (1959 – ) költő, esszéíró, műfordító, Kossuth-díjas;
Kovács Leó (1834 – Szatmár, 1908) – honvéd-ezredes, Garibaldi tisztje, jeles zongorista;
Láng Zsolt (1958 – ) prózaíró, szerkesztő;
Lengyel (Goldstein) Gyula (1888 – Moszkva, 1938) közgazdász, kommunista politikus, pénzügyi népbiztos, a Szovjetunióban kivégezték;
Lükő Béla (1883 – Szatmár, 1936) sebészorvos, az első városi kórház alapítója;
Mártha Ivor (1928 – Marosvásárhely, 2007) urológus, orvosi szakíró, az Erdélyi Református Egyházkerület tiszteletbeli főgondnoka;
Mihálka György (1942 – Ploiești, 1991) tanár, esszéíró, műfordító;
Murvai László (1942 – ) pedagógiai író, irodalomtörténész;
Muzsnay Árpád (1941 – ) újságíró, helytörténész, művelődésszervező;
Muzsnay Csaba (1935 – Kolozsvár, 2016) vegyész, szakíró, egyetemi tanár;
Muzsnay Magda (1929 – Kolozsvár, 2004) rádióriporter, szerkesztő, a rádió „arany-szalagtárának” kialakítója;
Nagy Béla, Sassy Nagy (1934 – Nagybánya, 2009) orvos, útirajzok szerzője, numizmatikai szakíró;
Nagy Ferenc (1915 – Kolozsvár, 1976) biológus, természettudományi szakíró;
Nagy Imréné, csécsi (1876 – Arad, 1921) költő;
Nagy Vince (1886 – New York, 1965) politikus; képviselő, belügyminiszter, pártelnök, az amerikai emigráns magyarság egyik vezetője;
Nikelszky Géza (1877 – Pécs, 1966) iparművész, festő;
Sárközi Lajos (1884 – Szatmár, 1964) református lelkész, egyházi író;
Simon Györgyi (1941 – ) grafikus, egyetemi oktató;
Soltész József (1945 – Szatmár, 2006) költő, író;
Stahl Jencsik Katalin, született Jencsik (1946 – Szatmár, 2009) tőrvívó világbajnok, edző;
Stern Mór (1883 – Auschwitz, 1944) jogász, újságíró, a holokauszt áldozata;
Szabados Árpád (1896 – Kolozsvár, 1945) színműíró és színházi rendező;
Szabó Ferenc (1929 – Saarbrücken, 1996) orvos, orvosi szakíró;
Szász Lajos (1888 – Budapest, 1946) magyar miniszter, egyetemi tanár, a magyar református egyház főgondnoka. A II. világháború után halálra ítélték, kivégezték;
Szatmári Ágnes (1932 – ) festőművész, díszlet- és kosztümtervező Szatmáron;
Szathmárnémethi Sámuel (1658 – Kolozsvár, 1717) református teológiai tanár és filozófiai író;
Szendrey Zsigmond (1879 – Balatonfenyves, 1943) néprajzkutató tanár;
Szugyiczky István (1941 – ) színművész, rendező, szerkesztő;
Tanody Endre, sz. Einhorn (1881 – 1942 után) újságíró, ügyvéd;
Tereh Géza (1889 – Szatmár, 1968) tankönyvíró, esztéta, költő;
Toma Gabriella, Medesán (1951 – Bukarest, 2009) vegyész, kémiai szakíró;
Tóth Imre (1921 – Párizs, 2010) tudományfilozófus, esszéíró, egyetemi tanár;
Tóthfalussy Béla (1928 -) újságíró, diplomata, műfordító, szerkesztő;
Vadnay Dezső (1894 – Budapest, 1977) újságíró, ifjúsági író;
Wolkenberg Alajos (1871 – Budapest, 1937) – hittudós, egyetemi tanár, politikus;
Zágoni György (1838 – ?) református néptanító;
Zimán József (1905 – Kolozsvár, 1997) elbeszélő, újságíró.
A városhoz kötődő személyiségek (itt tanultak, itt tevékenykedtek, itt temették el őket)
Itt járt iskolába:
Csűry Bálint (Egri, 1886 – Debrecen, 1941) nyelvész, az MTA lev. tagja;
Gellért Sándor (Debrecen, 1916 – Szatmár, 1988) költő, műfordító;
Kaffka Margit, teljes nevén Kaffka Margit Emília Johanna (Nagykároly, 1880 – Budapest, 1918) író, költő;
Krúdy Gyula (Nyíregyháza, 1878 – Budapest, 1933) író, hírlapíró, a prózaírás mestere;
Ladányi Károly (Nagyszalonta, 1928 – Budapest, 1995) villamosmérnök, fizikus, egyetemi tanár;
Markovits Rodion (Kisgérce, 1884 – Temesvár, 1948) író, újságíró, ügyvéd;
Mihálka Zoltán (Grabác, 1934 – Nagyvárad, 2015) újságíró, szerkesztő, történész;
Páskándi Géza (Szatmárhegy, 1933 – Budapest, 1995) író, költő, esszéíró, drámaíró, publicista, a Magyar Művészeti Akadémia tagja;
Szilágyi Domokos (Nagysomkút, 1938 – Kolozsvár, 1976) költő, író, műfordító, irodalomtörténész;
Tóth József (Déva, 1869 – Szatmár, 1924) római katolikus hitszónok, egyházi író, szentszéki tanácsos. Itt végezte iskoláit, itt élt, alkotott és itt hunyt el.
Itt élt, dolgozott, itt halt meg:
Abday Sándor (Kaposvár, 18000 – Szatmár, 1882) színész, színigazgató;
Ács Alajos (Brăila, 1930 – Szatmár, 2002) színművész, színigazgató. Az ő nevét viseli a Szatmári Északi Színház stúdióterme, az Ács Alajos Játékszín;
Dénes Sándor (Mikola, 1880 – gettóban 1944) szatmári újságíró, szerkesztő;
Erdős I. Pál (Nántű, 1916 – Szatmár, 1987) festő, grafikusművész;
Fodor György (Nagydobos, 1836 – Szatmár ? ) Szatmár város levéltárnoka;
Gonzeczky János (Buda, 1803 – Pest, 1849) tábori lelkész, az 1848-49-es szabadságharc vértanúja, itt kezdte papi pályafutását;
Hám János (Gyöngyös, 1781 – 1857) szatmári püspök, kinevezett esztergomi érsek;
Harag György (Margitta, 1925 – Marosvásárhely, 1985) rendező, színész, színigazgató;
Hölzel Albin, a bártfai Hölzel Mór fafaragó művész fia, a szatmárnémeti Kálvária-templom főoltárát Szatmáron letelepedve elkészítette nyolc hónap alatt. Az oltárt 1910. április 21-én szentelték fel;
Ilosvai Selymes Péter (1520 körül – 1580 körül) epikus énekszerző, a Toldi 16. századi szerzője, itt tanított;
Kölcsey Ferenc (Sződemeter, 1790 – Szatmárcseke, 1838) magyar költő, politikus és nyelvújító, az MTA tiszteletbeli tagja, a nemzeti himnusz költője, Szatmár Megyei főjegyző;
Olajos Béla (Gödöllő, 1910 – Szatmár, 1991) festőművész;
Papp Aurél / Aurel Popp (Érkávás, 1879 – Szatmár, 1960) festőművész, grafikus, szobrász és művészetkritikus, itt dolgozott;
Reizer Pál (Túrterebes, 1943 – Debrecen, 2002) szatmári római katolikus püspök;
Boldog Scheffler János / Johann (Kálmánd, 1887 – Jilava, 1952) római katolikus vértanú-püspök, 2011-ben boldoggá avatták;
Szép Ernő, Schön Samuel (Huszt, 1884 – Budapest, 1953) költő, publicista, a Szatmári Lapok munkatársa;
Török István (Gyergyószentmiklós, 1924 – Szatmárnémeti, 1995) színművész;
Báró Vécsey Miklós (Kassa, 1789 – Szenna, 1854) császári és királyi kamarás, valóságos belső titkos tanácsos, Szatmár megyei főispán.
Jászai Mari és Fedák Sári is játszottak a Szatmár magyar színházában.
1857-ben népszámlálást tartottak, miszerint: római katolikus volt 2905, református 8288, görög katolikus 2309. A város lakossága tehát 13.503 lélek volt.
1910-ben a lakosság felekezeti összetétele a következő volt: a polgárok között 13 418 református, 7194 izraelita, 6998 római katolikus, 6977 görög katolikus, 236 ágostai evangélikus, 55 görög keleti (ortodox) és 9 unitárius volt.
1992-ben a vallási megoszlás pedig: 58398 fő ortodox, 27706 református, 27178 római katolikus, 13570 görög katolikus (közöttük vannak ezres nagyságrendben magyarok is), 89 unitárius, 73 ágostai evangélikus, 58 izraelita, 1408 pünkösdista, 557 baptista, 215 adventista, 91 ateista, 289 vallás nélküli volt, 184 fő pedig nem nyilatkozott.
Református egyház
Szatmárnémeti az 1530-as években csatlakozott a reformációhoz, református templom azonban csak az 1700-as években építették fel az első templomot, amely a jelenlegi templom közelében volt. Szatmárnémeti első református temploma a lángok martalékává vált 1703-ban, amikor a kurucok felgyújtották a várost.
Királyhágómelléki Református Egyházkerület – püspök: Ft. Csűry István.
Szatmári református egyházmegye – esperes: Nt. Kovács Sándor. Honlap: www.refszatmar.eu
A jelenlegi belvárosi református, az ún. Láncos-templom építésének terve már 1762-ben megszületett, építéséhez azonban csak a Türelmi Rendelet után fogtak hozzá, helyét pedig az 1703-ban elpusztult épület mögött, a régi temetőben jelölték ki. Alapkövét 1788. szeptember 11-én tették le. Az építkezési munkálatok és a templom berendezése mintegy 19 évig, 1788 és 1807 között zajlottak. A templom tervrajzait Preinlich Zsigmond kőművesmester készítette el, aki a tervrajzok elkészítése mellett vállalta a templom kőművesmunkáinak kivitelezését illetve az építkezési munkálatok felügyeletét is. A munkálatokat 1807-re fejezték be, szeptember 27-én került sor a templom felszentelésére. A templomot legutóbb 1989-90-ben újították fel kívül-belül, ugyanekkor bevezették a gázfűtést és megjavították a bútorzatot.
A Láncos templom a 18. század végére jellemző ún. alföldi típusú nagytemplomok egyik kiemelkedő példája. Stilisztikailag a klasszicizáló késő barokk irányzatához sorolható, ahol a barokk építészet leegyszerűsített elemei klasszicizáló elemekkel keverednek. Kialakítása 1945–1957 között zajló nagyméretű felújítási munkálatok ellenére megőrizte eredeti jellegét.
Elérhetőség: Calvin tér 8, Telefon: 0261-712455, Honlap: www.refszatmar.eu/szatmar-lancos
Lelkészek: Szilágyi Balázs, mobil: 0743-804001, villámposta: szilba@freemail.hu és Korda Zoltán, mobil: 0749-247443, villámposta: kozoti01@yahoo.com.
További szatmári református templomok:
Római katolikus egyház
A szatmári egyházmegyét II. Ferenc osztrák császár és magyar apostoli király választotta le az egri egyházmegye területéről 1804. március 23-án, amit VII. Pius pápa augusztus 9-én kelt apostoli bullájával szentesített. A Nagyalföld peremétől a Kárpátok gerincéig, végig a Vihorláton és Beszkideken az uzsoki és vereckei szoroson, valamint a Tatárhágón át egészen a Radnai havasok Pietros nevű csúcsáig terjedt. Ezen egy kis országnak is beillő területen az egyházmegye megalakulásakor 58 katolikus plébánia volt mintegy 39.000 hívővel, akiket lelkipásztori szempontból 77 pap látott el. Az egyházmegye gyors fejlődésnek indult. Köszönhetően annak is, hogy a XX. század végéig kilenc nagynevű püspök kormányozta: az úttörő báró Fischer István, később egri érsek, az imádságos lelkű, később kalocsai érsek Klobusiczky Péter, a rövid életű Kovács Flórián, a szentéletű Hám János, a vasakaratú iskolabarát dr. Haas Mihály, a tudós dr. Bíró László, a klasszikus szónok, később váradi püspök és bíboros dr. Schlauch Lörincz (1873-1887), a rövid idő alatt 24 templomot és három iskolát építő Meszlényi Gyula (1887-1905), a „harmadik alapító” dr. Boromisza Tibor (1906-1928), az egyesített szatmár-nagyváradi egyházmegyét zsinattal megújító Fiedler István (1930-1939) és a vértanú dr. Scheffler János (1942-1952). Utóbbit 2011-ben boldoggá avatták. Azzal, hogy Erdély és a Magyar Alföld egy része Romániának jutott, a szatmári egyházmegye ismét három részre szakadt: 44 plébánia 80 pappal és mintegy 75.000 hívővel Romániához került, az 1940. augusztus 30-i második bécsi döntéssel ismét helyreállott a szatmári egyházmegye egysége. 1982. október 18-án II. János Pál pápa Quando quidem kezdetű bullájával újra különválasztotta a szatmári és a nagyváradi egyházmegyéket.
Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség – érsek: dr. Jakubinyi György.
Szatmári Római Katolikus Püspökség – püspök: Schönberger Jenő.
Elérhetőség: 1 Decembrie 1918 (Széchenyi) u. 2. Telefon: 0261-716451, 0261-714955. Mobil: 004-0742070011. Villámposta: puspokseg@szatmariegyhazmegye.ro, honlap: www.szatmariegyhazmegye.ro.
Hívek száma összesen: 27 178 (1992) fő.
Szatmári Főesperesség – főesperes: Hársfalvi Ottó, általános helynök. A szatmári templomok közül egyben, a Jézus Szíve-templom (Kálvária) templomban vannak román és német nyelvű misék is.
Elérhetőség: Libertății tér 20. Telefon: 0261-714564. Villámposta: szekesegyhaz@gmail.com. Honlap: https://szatmariszekes.ro.
Papok: főtisztelendő Hársfalvi Ottó, szatmári főesperes, általános helynök, székesegyházi plébános; tisztelendő Linzenbold Szabolcs, segédlelkész.
További szatmári római katolikus templomok
Elérhetőség: Wolfenbüttel u. 40. Telefon: 0361-808387, 0261-712346. Villámposta: szentjanos@gmail.com. Fészbuk: https://www.facebook.com/SzentJanosHildegarda/
Plébános: Solomayer Sándor
Elérhetőség: Stefan cel Mare (Kazinczy) u. 13.
Plébános: dr. Hankovszky Ferenc, telefon: 0261-714955, villámposta: hankovszkyferenc@gmx.de,
Elérhetőség: Traian út 31.
Plébános: a székesegyház papjai.
Elérhetőség: Batizi út 38. Telefon: 0261-732585. Villámposta: janorth@freemail.hu
Plébános: Jakab Norbert.
Elérhetőség: Păulești u. 7. Telefon: 0261/763970.
Plébános: Kinczel István.
Elérhetőség: Ady Endre u. 13. Telefon: 0261-769078. Villámposta: szentlelek@sm.rdsnet.ro
Plébános: Vojtku László.
Elérhetőség: Closca út 21. Telefon: 0261-747912.
Plébános: Luczás Antal Lóránd
Kápolnák: a Püspöki palota kápolnája, Zárdakápolna (a Páli Szent Vincéről nevezett Szatmári Irgalmas Nővérek zárdájában), a híd melletti katolikus temető kápolnája.
Görög katolikus egyház
A görög katolikus egyháznak vannak magyar hívői is. Őket Szatmárnémetiben 2 templom szolgálja.
Elérhetőség: Eroilor Revolutiei tér 21.
Lelkész: Pallai Béla.
Elérhetőség: Closca 1-3. Villámposta: kereszteloszuletese@gmail.com.
Lelkész: Stan Zsolt. Mobil: 0740-586079.
Evangélikus egyház
Szatmári Evangélikus Egyházközség
Unitárius egyház
Szatmárnémeti Unitárius Egyházközség
Baptista egyház
Szatmárnémeti Magyar Baptista Gyülekezet.
Izraelita egyház
Szatmárnémeti Izraelita Hitközség – hitközségi korábbi elnöke: Décsei Miklós.
Jehova Tanúi fiókhivatala
Hit Gyülekezete
Szatmár Megye Tanácsa
Elérhetőség: 25 Octombrie tér 1. Telefon: 0261-710651. Villámposta: office@cjsm.ro. Honlap: www.cjsm.ro
Elnök: Pataki Csaba (RMDSZ)
Alelnök: Rus Ioan (PNL)
Jegyző: Crasnai Mihaela Elena Ana
Megyei Tanács tagjai: RMDSZ 13 tanácsos (Pataki Csaba, Kaiser István, Balogh Sándor, Kovács Máté, Riedl Rudolf, Pacz Camelia Mária, Gindele Imre, Veron András István, Bartos Bertalan, Erdei Róbert Gyula, Kereskényi Sándor, Seer Gyula, Gál Gyöngyi), Szociáldemokrata Párt/DSD 9, Nemzeti Liberális Párt/PNL 7, Liberálisok és Demokraták Szövetsége/ALDE 4. A román pártok listáján bejutottak között vannak: Pintér József, Frencz Constantin.
Szatmár Polgármesteri Hivatal
Elérhetőség: 25 Octombrie tér, 1. Telefon: 0261-710760. Villámposta: primaria@primariasm.ro, Honlap: www.sat-mare.ro.
Polgármester: Kereskényi Gábor (RMDSZ)
Alpolgármesterek: Albu Adrian (PNL), Feher Doina (PNL)
Jegyző: Racolța Mihaela
Városi Tanács: RMDSZ 12 (Bertici István, Butka Gergely, Gáti István, Günthner Tibor, Kiss József, Maskulik Csaba, Maurer Róbert Csaba, Reszler István, Szejke Ottilia, Szőcs Péter, Zazula Béla, Zsók János Csaba), Szociáldemokrata Párt/PSD 7, Nemzeti Liberális Párt/PNL 3, Liberálisok és Demokraták Szövetsége/ALDE 3.
Román pártok listáján megválasztott tanácsosok között: Glodean Enikő, Pugner Robert. (Minden esetben a hivatalos honlapon található írásmódot követtem.)
Szenátus:
Turos Lóránd. Irodái: Szatmárnémeti, Nagykároly – mindkét helyen az RMDSZ irodában. Mobil: 0720 767 137.
Képviselőház:
Erdei D. István – Mob: 0722 303 535, Villámposta: erdei@cdep.ro, erdeiistvan55@yahoo.com.
Magyar Loránd – Villámposta: magyar_lorand@yahoo.com.
Testvérvárosok
Magyarország: Nyíregyháza
Németország: Wolfenbüttel
Hollandia: Zutphen
Ukrajna: Beregszász, Ungvár
Lengyelország: Rzeszów
Ausztria: Schwaz
A civil szervezetekről nem létezik teljes, hiteles lista. Több lista létezik, de nem készített senki – a megyei tanács sem, pedig egyben feladata és érdeke volna ez – álfogó, teljes és hozzáférhető jegyzéket. Létezik egy lista (https://listainstitutii.ro/ong-uri-din-satu-mare?act=1HYPERLINK “https://listainstitutii.ro/ong-uri-din-satu-mare?act=1&localitate=asc&pag=1″&HYPERLINK “https://listainstitutii.ro/ong-uri-din-satu-mare?act=1&localitate=asc&pag=1″localitate=ascHYPERLINK “https://listainstitutii.ro/ong-uri-din-satu-mare?act=1&localitate=asc&pag=1″&HYPERLINK “https://listainstitutii.ro/ong-uri-din-satu-mare?act=1&localitate=asc&pag=1″pag=1), interneten elérhető, de itt csak az egyes szervezetek nevét kapjuk meg, további adatokat nem. Az alábbi jegyzék a MCSZESZ adatbázisának alapján, további internetes keresés alapján állt össze. Nem teljes, és egyes szervezetekről nem sikerült minden alapadatot begyűjteni – de átfogóbb az eddigi listáknál. Ugyanakkor a szervezetek vezetői idővel változnak, mi az elérhető források adatait vettük át – friss adatfelvételt nem végeztünk. Erre nagy szükség volna.
Ady Endre Társaság
Bejegyzés: 2006.
Cél, tevékenység: kulturális programok szervezése
Vezető: Tóth-Páll Miklós, alapító elnök
Elérhetőség: kapcsolat@adyendretarsasag.ro
Alpha K9 Kutyaiskola
Alakult: 2008.
Tevékenység: kutyakiképzés
Elérhetőség: Szatmár, Strand u. 4. Telefon: 0741-044771, 0742-979209.
Vezetők: Szabó Zoltán, Nagy Lehel, Papp Simon.
Aranykapu Kulturális Egyesület
Bejegyzés: 2006.
Tevékenység: kézműves foglalkozás, ének, tánc, hagyományápolás
Elérhetőség: Szatmár, Iancu Jianu 7. Telefon: 0744-687813. Villámposta: aranykapuegyesulet@yahoo.com.
Vezető: Nezezon Enikő.
Art Projekt Egyesület
Brighella Bábszínház működtetése
Bartók Béla Hagyományőrző Kulturális Egyesület
Alakulás: 2010
Tevékenység: hagyományőrzés, kulturális értékek megőrzése
Elérhetőség: Szatmár, Dariu Pop utca 9/43/95, telefon: 0770-470048, villámposta: bertokbela@yahoo.com.
Vezető: Bertók Béla
Bíró Lajos Ökológiai Társaság
Alakulás: 1998?
Tevékenység: természetvédelem, ökológiai nevelés
Elérhetőség: Szatmár, Zorilor 45/A. Telefon: 0746-765386. Villámposta: merkerika@yahoo.com.
Vezető: Merk Erika
Boldog Scheffler János Központ
Működteti: a szatmári Irgalmas Nővérek Egyesülete
Alakulás: 2012
Tevékenység: gyermekek egészséges fejlődésének elősegítése, szociális szolgáltatások
Elérhetőség: Szatmár, Stefan cel Mare u. 9. Telefon: 0361-408872.
Vezető: Fazekas Brigitta
Borókagyökér Egyesület
Alapítás: 2014.
Tevékenység: hagyományőrzés, népi kultúra megőrzése, mesterségek.
Elérhetőség: Szatmár, Merilor u. Telefon: 0729-677930. Villámposta: borokagyoker@gmail.com
Vezető: Szejke Judit
Caritas
Alakulás:
Tevékenység: szociális szolgáltatások, fogyatékkal élők ellátása, idősek és fiatalok védelme, házi beteggondozás
Elérhetőség: Szatmár Libertatii tér 20. Telefon: 0261-710464. Villámposta: info@caritas-sm.ro.
Vezető: dr. Láng László
Crest Forrásközpont
Alapítás: 1998.
Tevékenység: régiófejlesztés, oktatás.
Elérhetőség: Szatmárnémeti…, Telefon: 0261-714580. Villámposta: office@crest.ro.
Honlap: www.crest.ro.
Vezető: Kazamér Andrea, elnök.
Cultur Art Egyesület
Alapítás: 2006.
Tevékenység: kultúra, rendezvények
Elérhetőség: Szatmár, Gulescu utca…, Telefon: 0361-404626, Villámposta: stierpetya@gmail.com.
Vezető: Stier Péter, elnök.
Czine Tibor és Szabolcs Alapítvány
Alakult: 1994.
Cél, tevékenység: ösztöndíjak jól tanuló, de hátrányos helyzetű iskolásoknak
Elérhetőség: Szatmár, G. Cusbuc u. 60. Telefon: 0361-404863. Honlap: www.czinealapitvany.ro
Vezető: Czine Tibor.
Dsida Jenő Cserkészcsapat
Alakult: 1992
Cél, tevékenység: a református gimnáziumban igazi emberek nevelése
Elérhetőség: Szatmári Református Gimnázium, villámposta: 44dsidajenocscs@gmail.com
Vezető: Boga Ferenc.
E-Consult Egyesület
Alakult: 2008, bejegyzett
Cél, tevékenység: gazdaság, helyi közösség fejlődése, környezetvédelem
Elérhetőség: Szatmár, G. Georgescu u. 29. villámposta: econsultsm@gmail.com.
Vezető: Sike Tamás, elnök.
Erdélyi Kárpát-Egyesület Szatmár
Bejegyzés: 2001.
Cél, tevékenység: a természetes és az épített örökség védelme, a zöld turizmus művelése és népszerűsítése, a kulturális értékek védelme és népszerűsítése
Elérhetőség: Szatmár A. Popp u. 14. Telefon: 0261-711050. Villámposta: eke@xnet.ro. Honlap: www.eke.ro.
Vezető: Bartha Botond. Mobil: 0743-419443. Villámposta: botond@eke.ro.
Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács
Szatmári iroda: Vasile Lucaciu (Árpád) utca 18. Telefon: 0261-768-110; 0762-248-663.
Képviselő: Babos Krisztina.
EMNT Demokrácia-központ
Alapítás: 2010.
Tevékenység: honosítás, útlevelek és magyar állampolgársággal kapcsolatos ügyek
Elérhetőség: Szatmár, Vasile Lucaciu (Árpád) utca 18. Telefon: 0261-768110, 0762-248663.
Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület – Szatmárnémeti
Alapítás éve: 1991
Tevékenysége: Partium civil szervezeteinek koordinálása, külkapcsolatok erősítése.
Elérhetőség: Szatmár, Randunelelor u. 1. Telefon: 0261-712808. Villámposta: muzsnay@datec.ro.
Vezető: Muzsnay Árpád, alelnök, az Országos Elnökség főtanácsosa.
Fiatal Zenészek Alapítványa Szatmárnémeti
Alapítás éve: 1996
Tevékenysége: Fiatal zenészek támogatása.
Elérhetőség: Szatmár, I. Coroian u. 9. Telefon: 0261-710978. Villámposta: lorandka@yahoo.com.
Vezető: Horváth Loránd, elnök. Mobil: 0744-879645. Villámposta: h.lorand@vebso.ro.
Fidelius Állatvédő Egyesület
Alakult: 1995, bejegyzett
Tevékenység: környezet- és állatvédelem, túrák szervezése
Elérhetőség: Szatmár, Vulcan u.1-3. Telefon: 0261-735883. Villámposta: fidelius@sm13.net, honlap: www.fidelius.sm13.net
Vezető: Csillik Rozália
Hám János Római Katolikus Iskolaközpont Diáktanácsa
Alapítás éve: 1994, nem bejegyzett
Tevékenység: iskolai tevékenység szervezése.
Elérhetőség: Szatmár, Mihai Eminescu 1. Telefon: 0261-717180.
Vezető: évfolyamonként változik.
Hans Lindler Alapítvány
Alapítás éve: 1994, nem bejegyzett
Tevékenység: humanitárius szolgáltatások, szociális szolgáltatások, oktatás
Elérhetőség: Szatmár, Ceahlăului u 38. Telefon: 0361-404471. Villámposta: office@fundatiahanslindner.ro.
Vezető: Koczinger Tibor.
Határok Nélküli Esélyegyenlőség Egyesület
Alapítás éve: 2007, bejegyzett
Tevékenysége: emberi jogok védelme, nevelés
Elérhetőség: Szatmár, Panselutei u. 4. Telefon: 0752-693017. Villámposta: sansegaleff@yahoo.com.
Vezető: Dudás Annamária, elnök.
Házaspárok Tánccsoport
Alapítás éve: 2006, nem bejegyzett
Tevékenysége: egyházi énekek előadása.
Elérhetőség: Szatmár, Zorilor u. 11/3. Mobil: 0742-871501.
Vezető: dr. Schmidt Ottó.
Hildegard Kórus
Alapítás éve: 1960, nem bejegyzett
Tevékenysége: tánc, kultúra.
Elérhetőség: Szatmár, Wolfenbüttel u. 4. Telefon: 0261-712346.
Vezető: Mezinger Róbert, kántor. Mobil: 0745-398307.
Hygeia Alapítvány
Alapítás éve: 1995
Tevékenysége: Orvosi és szociális programok, közösségfejlesztés.
Elérhetőség: Szatmár… Telefon: 0261-706736. Villámposta: office@crest.ro.
Vezető: Héjja Botond, elnök
Identitás Alapítvány
Bejegyzés: 1998, alapította az RMDSZ.
Cél, tevékenység: A magyar közösség kulturális identitásának megőrzése, fejlesztése.
Vezető: Szőcs Péter elnök. Villámposta: peter.szocs@gmail.com.
Elérhetőség: Szatmár, M. Viteazul u. 10. Telefon: 0261-713871. Villámposta: identitasalap@gmail.com.
Imanuel Ifjúsági Énekkar
Alapítás éve: 2000, nem bejegyzett
Tevékenysége: templomi előadások, közrendezvényeken, kórustalálkozókon való részvétel.
Elérhetőség: Szatmár, Bethlen Gábor tér 1. Telefon: 0261-769745. Villámposta: aciromba@freemail.hu.
Vezető: Bogya Kis Áron.
Karate Do BFKS Sport Egyesület
Alapítás éve: 2005, bejegyzett
Tevékenysége: sport, szabadidő
Elérhetőség: Szatmár, Avram Iancu u. 3/27. Villámposta: fazoltan@gmail.com
Vezető: Farkas György Zoltán, elnök
Kölcsey Ferenc Diákszövetség
Alapítás éve: 1990, nem bejegyzett. Működtető: Kölcsey Ferenc Kollégium
Tevékenysége: Ifjúsági és kulturális rendezvények szervezése.
Elérhetőség: Szatmár, Kálvin tér 2. Telefon: 0261-717344.
Vezető: generációként változik. Kapcsolat: Ványi Emese, koordináló tanár.
Kölcsey Kör, Szatmárnémeti
Alakulás: 1892. Újraalakulás: 1990
Cél, tevékenység: irodalmi és kulturális élet támogatása
Elérhetőség: Szatmár, Randunelelor 1. Telefon: 0261-712808.
Vezető: Muzsnay Árpád, elnök.
Kölcsey Ferenc Alapítvány
Alapítás éve: 1995
Tevékenység: Szociális támogatás nehéz helyzetben lévő diákok számára. Tudományos-kulturális rendezvények támogatása, díjazása, sporttevékenységek, iskolarádió, diáklap anyagi támogatása. Végzős diákok különdíjazása. Alapított díjaik: Erika-díj, Thália-díj, Kölcsey Ferenc különdíj.
Elérhetőség: Szatmár: Kálvin tér 2. Telefon: 0261-711929.
Vezető: Nagy Gyula.
Kültelki Református Egyházközség felnőtt és ifjúsági vegyeskara
Alapítás éve: 1999 nem bejegyzett
Tevékenysége: templomi rendezvényeken, felkérések alkalmával, ünnepeken való fellépés.
Elérhetőség: Szatmár Basarabia 14/A. Telefon: 0261-779270. Villámposta: higyedja@datec.ro.
Vezető: Higyed Gyöngyi, kántor-karnagy. Telefon: 0261-714769.
Liter Art Egyesület (magyartanárok egyesülete)
Alakulás: 2004, bejegyzés 2005
Cél, tevékenység: magyar nyelv- és irodalomoktatás színvonalasabbá tétele
Elérhetőség: Szatmár, Drumul Careiului C/04. Telefon: 0261-711-816, villámposta: gal_gyongyi@yahoo.com
Vezető: Gál Gyöngyi, elnök, mobil 0744-433896.
Lorántffy Zsuzsanna Nőszövetség
Alakulás: 1901, újraalakulás: 1990.
Cél, tevékenység: közösségi szerepvállalás
Elérhetőség: Szatmár, Kálvin tér 2. Telefon: 0261-711-816
Vezető: Korda Ildikó, elnök.
MADISZ
Alakulás: 1989
Cél, tevékenység: hagyományőrzés, ifjúság, érdekvédelem
Elérhetőség: Szatmár M- Viteazu u. 10. Telefon: 0745-993345, villámposta: madisz90@gmail.com.
Vezető: Ilonczai Annamária
Magyar Ifjúsági Kezdeményezés
Alapítás éve: 1999
Tevékenysége: ifjúsági és kulturális programok, érdekvédelem.
Elérhetőség: Szatmár, Mihai Viteazul u. 10. Telefon: 0261-716774. Villámposta: mik@pro.hu. Honlap: www.mikszatmar.cjb.net
Intézményvezető: Muresán István, elnök
Máltai Segélyszolgálat, Szatmárnémeti
Alakulás: 1990 (az országos)
Tevékenység: karitatív, asszisztenciát és segítséget nyújt a rászoruló embereknek
Elérhetőség: Szatmár, Sugár út 31.
Vezető: Pallai Kristóf.
Marco Kulturális és Nevelő Alapítvány
Alapítás éve: 1994
Cél, tevékenység: a Brighella Báb- és Gyermekszínház működtetése.
Elérhetőség: Szatmár, Cosbuc 17/A. Telefon: 0261-715681.
Vezető: Szilágyi Regina, elnök. Mobil: 0744-539605. Villámposta: dzsincii@freemail.hu
Mindent Isten Nagyobb Dicsőségére
Alapítás éve: 2001, bejegyzés 2005
Tevékenység: vallási tevékenységek
Elérhetőség: Szatmár, Sanatatii út K/35. Villámposta: office@catholic.ro. Honlap: catholic.ro.
Vezető: Veres Levente, elnök. Mobil: 0723-831809. Villámposta: coordinator@catholic.ro.
Nicolaos Alapítvány
Alakulás: 2007, bejegyzett
Cél, tevékenység: rászorulók megsegítése, szociális támogatás, fiatalok foglalkoztatása
Elérhetőség: Szatmár Bd. Unirii 8. Telefon: 0261-716199
Vezető: Pallai Béla, elnök
Nomanid Kulturális Egyesület
Bejegyzés, indulás: 2005.
Cél, tevékenység: kulturális, művészi produkciók, fiatal alkotók felkarolása, egészséges fejlődés, értékek megőrzése.
Elérhetőség: Szatmár, Retezatului u. 12. Mobil: 0744-958672. Villámposta: nomanidproductionas@gmail.com
Vezető: Szilágyi Ottó.
Páskándi Géza Baráti Társaság
Alapítás éve: 1998
Tevékenysége: Páskándi Géza irodalmi hagyatékának ápolása és népszerűsítése.
Elérhetőség: Szatmár, Tudor Vladimirescu 2/II/12. Telefon: 0261-711447.
Vezetők: dr. Bauer Béla elnök, Balog Zoltán.
Progress Art Egyesület
Szatmári Szőke Szamos Egyesület
Pro Magister Társaság Szatmár
A BBTE Szatmárnámeti tagozatának háttérintézménye
Proscenium Alapítvány
Bejegyzés: 1997.
Cél, tevékenység: A színházművészet fejlődésének támogatása Szatmárnémetiben, Szatmár megyében.
Elérhetőség: Szatmár, Horea u. 3. Telefon: 0261- 712362. Villámposta: harag@harag.eu.
Kuratórium: Stier Péter, Méhes Kati.
Pro Studium Alapítvány
Alapítás: 1998 (?)
Cél, tevékenység: oktatás támogatása, képzések
Elérhetőség: Szatmár, M. Viteazul u. 10. Telefon: 0261-713566. Villámposta: office@studium.ro, szaszp2001ro@yahoo.com
Vezető: Szász Piroska, titkár
Román Ebtenyésztők Egyesülete, Szatmárnémeti
Az országos szervezet területi egysége
Elérhetőség: Szatmárnémeti, Ady Endre 15 sz. Telefon: 0735-196-591. Villámposta: office@achrsm.ro. Honlap: www.achrsm.ro.
Elnök dr. Molnár Zsolt, alelnök: Pécsi Attila.
Elnök mobil: 0735-196590.
Romániai Denevérvédelmi Egyesület
Alapítva: 2000
Tevékenység: állatvédelem, oktatás
Elérhetőség: Satu Mare, Ion Budai Deleanu u. 2, Telefon: 0261-711395, 0722-689369. Villámposta: office@aplr.ro, Honlap: www.aplr.ro.
Vezető: Szodoray-Parádi Farkas elnök
Scheffler János Nőszövetség
Alapítás éve: 1997, bejegyzett
Tevékenysége: idősek támogatása, szociális tevékenység
Elérhetőség: Szatmár, Wolfenbüttel u. 40. Telefon: 0361-808387, Mobil: 0770-666088.
Vezető: Gajdos Anna
Schola Mariana
Alapítás éve: 1980, nem bejegyzett
Tevékenysége: egyházi vegyeskar.
Elérhetőség: Szatmár, Stefan cel Mare u. Telefon: 0261-711524
Vezető: Szabó Mária Anna, karvezető
Scriptor Alapítvány
Alapítás éve: 1993
Tevékenysége: a helyi magyar sajtó és munkatársai, a magyar kultúra támogatása.
Elérhetőség: Szatmár, Hunyadi 32/5.
Vezető: Veres István, elnök. Villámposta: verespity@yahoo.com.
Szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Véndiákszövetség
Alapítás éve: 1992
Tevékenység: véndiák találkozók szervezése, kapcsolatápolás, támogatás, ösztöndíjprogram. Elérhetőség: Szatmár, Kálvin tér 2. Telefon: 0261-714615. Villámposta: vdsz@vdsz.ro
Honlap: www.vdsz.ro
Vezető: Gönczy Gábor, elnök, Mobil: 0742-107269. Villámposta: tirol_gonczy@yahoo.de
Szatmár Megyei Ifjúsági Tanács
Alapítás éve: 2002
Tevékenysége: a megye ifjúsági szervezetek összefogása, szervezetek közötti együttműködés, képviselet biztosítása.
Elérhetőség: Szatmár, Mihai Viteazul u. 10. Telefon: 0261-713566. Villámposta: szmit@pro.hu.
Vezető: Kovács Máté, elnök. Mobil: 0744-824920. Villámposta: mate@auh.hu.
Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület
Bejegyzés éve: 2014.
Cél, tevékenység: kultúra, sport, szabadidő, hobby
Elérhetőség: Szatmár, Arenei u. 12/A. Telefon: 0721-297419. Villámposta: szafkeinfo@gmail.com.
Vezető: Butka Gergely, Őri-Pákay Franciska
Szatmári Gazdák Egyesülete
Alapítás éve: 2013.
Tevékenység: gazdák tevékenységének a támogatása, a környék sajátos növénykultúrái és állatainak tenyésztése; hagyományőrző tevékenységek támogatása
Elérhetőség: Szatmár Marsilia u. 28. Mobil: 0771-489286. Villámposta: szatmarigazdak@gmail.com
Vezető: dr. Hégető László Levente, Kapcsolat: Csókási-Budaházi Attila.
Szatmári Láncos Templom Énekkara
Alapítás éve: 1990
Tevékenység: egyházi énekek előadása
Elérhetőség: Szatmár, Kálvin tér 9. Telefon: 0261-714518
Szatmári Magyar Diákszövetség
Alakulás éve: 1999.
Cél, tevékenység: érdekvédelem, kultúra, szórakozás
Elérhetőség: Szatmár, M. Viteazul u. 10. Telefon: 0261-713566.
Vezető: …
Szatmári Székesegyház Vegyeskara
Alapítás éve: 1925, nem bejegyzett, működtető a Székesegyház
Tevékenység: a zenei háttér biztosítása a templomban
Elérhetőség: Szatmár, Libertatii tér 1. Telefon: 0261-715902, 0744-144417.
Vezető: Varga Péter, kórusvezető. Mobil: 0744-144417.
Szatmári Tájfutó Sportklub
Vezető: Balog István János
Szatmárnémeti RMDSZ Nőszervezete
Alakulás: 2013.
Cél, tevékenység: a nők segítése a közösségi munkában.
Elérhetőség: Szatmár, Mihai Viteazul u. 10, Telefon: 0744-603278.
Vezető: Major Melinda elnök, Balogh Enikő ügyvezető elnök. Villámposta: benikqz@yahoo.com.
Szent Család Plébánia Kórusa
Alapítás éve: 1980 nem bejegyzett, működteti a plébánia
Tevékenysége: kórusdalok éneklése.
Elérhetőség: Szatmár, Closca 21. Telefon: 0261-747912. Villámposta: gnandti@freemail.hu
Vezető: Gnandt Tünde, kántor. Mobil: 0740-867853.
Szent-Györgyi Albert Társaság
Bejegyzés: 1995
Cél, tevékenység: kultúra, tudomány, egészségvédelem, lelki segély, könyvkiadás
Vezető: Csirák Csaba elnök (volt), dr. Vass Zoltán társelnök.
Elérhetőség: Szatmár M. Viteazu u.10. Telefon: 0261-715318, 0740-311916. Villámposta: zovass@gmail.com. Honlap: www.szat.ro.
Szent István Kör
Alapítás éve: 1991, nem bejegyzett, működteti az RMDSZ
Tevékenysége: helytörténeti kutatások, tudományos igényű előadások szervezése.
Elérhetőség: Szatmár, Mihai Viteazul u. 10. Telefon: 0261-716774.
Vezető: tiszteletbeli elnök Thoroczkay Sándor, elnök: Szőcs Péter. Telefon: 0261-744873.
Szent Rita Egyesület
Alakulás: 2005
Cél, tevékenység: árva, veszélyeztetett gyermekek segítése
Elérhetőség: Szatmár, Traian sugárút 2. Villámposta: sr_berti@yahoo.com, Honlap: www.szentriga.org
Kapcsolattartó: Kiss Katalin, pedagógus, mobil: 0746-086978.
“Szent József a munkás” Katolikus Férfiszövetség
Alapítás: 2001.
Tevékenység: Közösségépítés a katolikus férfiak körében.
Elérhetőség: Szatmár, Wolfenbüttel u. 40. Telefon: 0261-712346. Villámposta: tibor@lindner.p5net.ro.
Vezető: Kozinger Tibor elnök. Mobil: 0722-354067.
Szigetlankai Dalárda
Alapítás éve: 1996 nem bejegyzett, működteti a plébánia
Tevékenység: egyházi zene
Elérhetőség: Szatmár… Telefon:…
Vezető: …
Zestrea – Hagyomány Egyesület
Elérhetőség: Szatmárnémeti
Szállás Szatmárnémetiben
Összesen kb. 55 szálláshely működik a városban. Ezek közül olyanokat válogattunk ki, ahol magyarul is beszélnek:
Aurora Szálló – a város központában, konfortos, beszélnek magyarul.
Bódi villa Szatmárnémeti központjában, elegáns és patinás szálló
Hotel Cardinal, városközpontban
Premium Class Ház az Ana Ipatescu utcában, Szatmárnémeti rezidenciális térségében
Business Class Ház az Avram Iancu utcában, közel a város legszebb parkjához
Select Motel ízléses, magas komfortszintű, saját étteremmel és üzlettel, valamint benzinkúttal
Pannonia Apartments – magyarul is
Vila Camino – párok kedvence, magyarul is.
Pensiunea Regal Panzió – olcsó, magyarul is beszélnek
Casa Le Baron – igényes, magyarul is
Vila tineretului – a strand közelében, magyarul is.
Étterem, étkezőhely nagyon sok van, ezekről interneten lehet tájékozódni.
Bura László: A Szatmári Református Kollégium és diákjai, EME Kvár, 1994
Muhi Sándor: Szatmáron építészete, Hírlap Könyvek, 2008
Muhi Sándor: Szatmárnémeti (városismertető), 2001
Varga E. Árpád Szatmár megye településeinek etnikai adatai, in Erdély etnikai és felekezeti statisztikája. II. Bihar, Máramaros, Szatmár és Szilágy megye. Népszámlálási adatok 1850/1869–1992 között. Csíkszereda: Pro-Print Kiadó, 1999.
Vende Aladár: Szatmár vármegye községei in Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi. Szatmár vármegye, Szatmárnémeti, 1908, Budapest. https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Borovszky-borovszky-samu-magyarorszag-varmegyei-es-varosai-1/szatmar-varmegye-17E72/szatmar-varmegye-kozsegei-vende-aladar-17FE9/
https://muvelodes.net/konyveshaz/a-tortenelem-nalunk-is-tortent
http://www.satu-mare.ro/pagina/obiective-turistice?id_limba=3
https://www.szatmariegyhazmegye.ro/a-szatmari-szekesegyhaz-bemutatasa/